Aktuality

Klenoty evropské přírody přežijí i díky vám

Že jsou chráněné Beskydy nebo Krkonoše, ví u nás asi každý. Nejinak je na tom náš největší Národní park Šumava, ale také malinké Rašelinné jezírko Rosička na Vysočině. Místa nabízející jedinečné přírodní turistické cíle i ochranu nejvzácnějších druhů v ústraní pozornosti spojuje celoevropská soustava Natura 2000. Ta je teď v ohrožení a na její podporu spustily ekologické organizace po celé Evropě kampaň, kterou můžete sledovat na www.naturealert.eu.

Základní dokumenty,na kterých je ochrana přírody pomocí Natury 2000 postavena, se ocitly v ohrožení, přestože jsou v celosvětovém měřítku hodnoceny jako jedny z nejlepších. Evropská komise se pod tlakem firem a jejich komerčních zájmů chystá oslabit směrnice o ptácích a o stanovištích chránící nejcennější evropskou přírodu a řadu ohrožených druhů. Asi není nutné dodávat, že by znamenaly ohrožení naší krajiny.

Jednotlivé druhy i konkrétní lokality chráněné směrnicemi o ptácích a o stanovištích jsou jedinečné a nenahraditelné a zaslouží si ochranu nejen pro svoji vnitřní hodnotu.

Celý proces revize začal už v lednu 2015, ale právě teď je ten správný čas zapojit se. Evropská komise totiž spustila veřejné konzultace, aby zjistila, jak jsou ochrana přírody a příslušné směrnice pro občany Evropské unie významné. Teď je ta pravá chvíle, kdy můžeme dát najevo svůj názor.

Zelený kruh, který se v připomínkovém procesu stal oficiálním zástupcem nevládní sféry, se spolu s dalšími organizacemi (Beleco, Ametyst, ČSO a Veronica) a jejich odborníky podíleli na přípravě odborného stanoviska. Nature Alert umožní odpovědět na otázky Evropské komise a využít přitom odborné znalosti nevládních organizací.

Více se o Nature Alert a její přípravě dozvíte v rozhovoru se Zdeňkem Vermouzkem.

 

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.