Aktuality

Konference Green Belt - Zelený pás má potenciál spojovat lidi

Ve dnech 23. - 26. 9. 2014 se konala již 8. panevropská konference Evropského zeleného pásu (www.europeangreenbelt.org) ve Slavonicích, které se účastnilo více jak 100 zástupců státních institucí a nevládních organizací z 25 zemí. Zelený pás kopíruje bývalou „Železnou oponu“ od norsko-ruských hranic, přes baltské země, střední Evropu až na Balkán v délce 12 500 km. Na konferenci byla podepsána dohoda o spolupráci mezi asociací Evropského zeleného pásu a Evropskou cyklistickou federací, která podporuje další rozvoj Stezky Železné opony – Eurovelo 13.

Předseda výboru asociace Evropský zelený pás Gabriel Schwaderer z Euronatur a Daniel Mourek, víceprezident Evropské cyklistické federace. Foto Tomáš Růžička

V loňském a letošním roce podepsalo 16 států včetně České republiky deklaraci podporující ochranu Evropského zeleného pásu. České ministerstvo životního prostředí jmenovalo národním kontaktním místem Nadaci Partnerství. Na konferenci ve Slavonicích byla též založena asociace Evropský zelený pás. Mezi 23 zakládajícími členy ze 14 zemí jsou z České republiky organizace Ametyst, Institut Slavonice a Nadace Partnerství.

Mezi členy ze státních institucí jsou např. finské ministerstvo životního prostředí nebo Spolkový úřad pro ochranu přírody. „Evropský zelený pás má potenciál spojovat lidi, je konceptem spolupráce v Evropě, kde poslední dobou vzrůstá nacionalismus a napětí“, řekl na závěr konference Gabriel Schwaderer z Euronatur a předseda nově vzniklé Asociace Evropského zeleného pásu.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.