Aktuality

Labe v centru dění

V posledních týdnech opět naplno ožila letitá kauza Labe u Děčína.

Ředitelství vodních cest zatím neupustilo od výstavby plavebních stupňů na Labi. Vláda ČR se rozhodla, že Natura 2000 nebude rozšířena do prostoru mezi Děčín a Litoměřice. Kvůli tomu hrozí České republice sankce ze strany Evropské komise.

Do finále dospěla EIA na Plavební stupeň Děčín. I když o finále už se v historii projektu mluvilo mnohokrát a posléze se vždy ukázalo, že je to přinejlepším osmifinále. Dne 11. března 2016 byla zveřejněna přepracovaná dokumentace EIA. Reagovala na připomínky z let 2011 a 2012. Zatímco dopracování trvalo 4 roky, dotčené orgány a veřejnost měly na prostudování 457 stran s 16 rozsáhlými přílohami jen 30 dní.

Dokumentace vyhodnocuje variantu zahrnující plavební stupeň a environmentální opatření jako variantu bez významně negativních vlivů na Naturu 2000 a zároveň jako ekologicky nejvhodnější. To je poněkud paradoxní vzhledem k tomu, že Labe by bylo možné a žádoucí zlepšovat i bez výstavby stupně, a dokonce je to naší povinností dle Rámcové směrnice o vodách. Účinnost opatření je diskutabilní, argumentace významnosti vlivů subjektivní a veřejný zájem na výstavbě stupně neprokázaný a pochybný. Uvidíme, jak se k tomu vyjádří posudek EIA a jak bude proces vyhlašování lokality Porta Bohemica pokračovat.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.