Aktuality

Líhnutí lososů v Kamenici v inkubačních schránkách

Losos ve volné přírodě prožívá pozoruhodný život. Líhne se z jiker na horních tocích divokých řek a zde také prožije první dva roky svého života. Poté odplouvá na dlouhou cestu do moře, kde má k dispozici mnohem více potravy. Po dosažení dospělosti se vydává na cestu zpět do míst, kde se narodil, aby dal základ nové generaci. Cestu do moře a zpět může za svůj život několikrát zopakovat.

Na cestě na něj ale číhá řada nebezpečí a nástrah, od hladových predátorů až po umělé překážky vybudované člověkem (jezy, hráze a zdymadla). Některé z nich se postupně daří odstraňovat nebo zajistit tak, aby rybám nebránily v jejich putování. Aby se však losos vrátil i do naší volné přírody, je nutné znovu založit několik generací, které vyrostou v našich řekách. Vědecké práce přitom dokazují, že největší šanci na úspěch má, když se ryba ve své „domovské“ řece vykulí už z jiker.

Instalace inkubačního boxu. Foto Tomáš Salov

Není to ale tak jednoduché. Jikry musí mít kvalitní genetický původ, potřebují dostatečnou ochranu před predátory (s radostí by si na nich pochutnali třeba pstruzi) a musí být zajištěny proti dalším nepříznivým vlivům. Proto jsou v rámci organizace Beleco vyvíjeny a testovány speciální boxy, které umožní bezpečné líhnutí nových generací lososí populace.

V povodí řeky Kamenice jsou aktuálně nainstalované inkubační schránky, ve kterých se budou inkubovat jikry lososa obecného. Do schránek se vloží 100.000 kusů jiker na přelomu ledna a února, inkubovat se budou přibližně 10 týdnů, než se z nich začne kulit váčkový plůdek. Z důvodu zabezpečení budou lokality s inkubačními schránkami kontinuálně monitorovány fotopastmi s online přenosem. Tento způsob odchovu jiker a plůdku lososa zajistí malým lososům dobře vyvinutý tzv. homing, vlastnost, která pomáhá dospělým rybám při návratu z moře do mateřského toku za účelem rozmnožování. Jedná se o jedinečný projekt v ČR, který by měl přispět k probíhající repatriaci lososa do povodí řeky Labe.

 

Projekt můžete finančně podpořit.

 

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií - Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.