Aktuality

Za tradičním managementem krajiny

Organizace sdružené v Zeleném kruhu připravují také na letošní léto řadu tradičních akcí, které zapojují dobrovolníky a veřejnost do aktivního managementu krajiny k podpoře biodiverzity. Jedná se o jednorázové akce i týdenní pobytové tábory a každoročně se do nich zapojují stovky lidí.

Hnutí Brontosaurus pořádá pro dobrovolníky kosení luk, víceméně na území celé České republiky. Od 26. 6. do 2. 7. Brontosauři pořádají Kosácký tábor zaměřený na kosení mokřadní louky za Švýcárnou v NPR Býčí skála. Ve spolupráci s německými kolegy se od 27. 6. do 12. 7. chystá podobná akce HeuHoj-Camp u Cínovce.

ČSOP Kosenka se soustředí především na orchidejové louky v oblasti Bílých Karpat. Na spadnutí je 35. tradiční kosení v období od 4. do 10. 7. a od 11. do 18. 7.

Týdny pro divočinu pořádané Hnutím DUHA od 10. 7. do 12. 9. je nejkomplexnější příkladem praktické ochrany biodiverzity. Kromě likvidace invazních rostlin a údržby luk budou dobrovolníci zajišťovat ochranu nově vysazených listnáčů či jedliček proti buřeni, revitalizaci rašelinišť nebo odstraňování výmladků a náletů na vřesovištích.

Zapojení dobrovolníků prostřednictvím organizací sdružených v Zeleném kruhu je i příležitostí pro správce chráněných území. Mohou tak získat cennou pomoc a přitom představit svá území účastníkům z řad veřejnosti, kteří by na ně třeba nikdy nezavítali.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.