Editorial

2/2021

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

situace, kdy byl v průběhu roku 2020 značně omezen pohyb a volnočasové aktivity lidí v souvislosti s pandemií, nasměrovala do naší přírody i takové návštěvníky, kteří se dříve věnovali cestování do zahraničí nebo jiným aktivitám. Tématem tohoto čísla, které je vysoce aktuální i v tomto roce, je ochrana přírody a turistický ruch. Že se jedná o problematiku, která nemá žádné přímočaré a jednoduché řešení dokládá pestrost názorů, které přináší jednotlivé články tohoto čísla i rozhovor se zástupci všech našich národních parků.

Z textů tohoto čísla jsou zásadními informacemi důvody, proč se ochrana přírody má tímto tématem zabývat. Ať už se jedná o východisko směřující k hlavnímu cíli ochrany přírody – zachování biodiverzity uváděné v úvodním článku Vojtěcha Koteckého, nebo význam pro udržení přírodního dědictví v článku Leoše Štefky zmiňujícího potřebu regulace turismu v Moravském krase.

Pečlivé pročtení čísla nás jistě dovede k poznání, že využívání přírody lidmi pro rekreaci, zábavu i poučení a potěšení z pobytu v přírodě, nabývá ve společnosti stále většího významu. To pak staví orgány ochrany přírody i nevládní organizace ochránců přírody před nové výzvy, jak zajistit ochranu přírody pro lidi před lidmi.

Mnohem více bude potřeba dosáhnout větší spolupráce se všemi subjekty se vztahem k cestovnímu ruchu, a že to vždy není jednoduché, shrnuje ve svých zkušenostech Jiří Kmet.

Důležité je, že otázky spojené s turistickým ruchem se daří dostávat do státních strategií k ochraně přírody, což se dočtete v článku náměstka ministra ŽP Vladimíra Dolejského. Doufejme, že se podaří tento zájem uplatnit i v nyní ministerstvem pro místní rozvoj dokončované strategii cestovního ruchu na dalších 10 let.

Zda se po celosvětovém zvládnutí pandemie vrátí návštěvnost našich chráněných území do doby před jejím propuknutím nevíme a ani si to netroufáme předpovídat. Já však naší přírodě přeji, aby ti, kdo do ní chodí, jezdí a využívají ji pro sebe, patřili k návštěvníkům poučeným, citlivým a ohleduplným.

Příjemné čtení přeje

Jaroslav Obermajer

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, člen redakční rady FOP

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.