Aktuality

Program LIFE ČR již druhý rok po sobě rekordní

Autor: Oto Klikar

Program LIFE je finanční nástroj Evropské unie. Za čtvrt století jeho existence bylo s pomocí tohoto programu uskutečněno 4 600 zajímavých inovativních projektů za více než 5 miliard euro. Tyto finanční prostředky umožnily financovat aktivity zaměřené na dlouhodobá a udržitelná řešení problémů v oblasti životního prostředí a klimatu přesahující svým významem hranice jednotlivých zemí.
V České republice bylo v programu LIFE od roku 2004 , kdy jsme vstoupili do EU, schváleno 14 projektů, což nás řadilo k horšímu evropskému průměru.  
V roce 2016 se čísla díky intenzivní snaze Ministerstva životního prostředí (MŽP), jako národního kontaktního místa pro program LIFE ČR, výrazně zlepšila. V rámci loňské národní výzvy byl ze 17 podaných projektů udělen příslib kofinancování 6 projektům, které dosáhly nejvíce bodů a zároveň splnily předpoklad, že uspějí v evropské výzvě.
Nakonec byly schváleny 4 projekty, které Evropská komise podpořila částkou cca 427 mil. Kč. Jde o rekordní počet schválených projektů českých žadatelů v jedné evropské výzvě.
Vedle finanční podpory od EU na ně čeká i příspěvek od MŽP ve výši 48 miliónů korun.
Česká republika se tedy posune v počtu schválených projektů do horních pater pomyslné evropské tabulky. Přiblížíme se zemím jako např. Itálie nebo Španělsko, které jsou tradičně nejúspěšnější, a dostaneme se na úroveň Francie, Německa nebo Řecka, za nimiž jsme ještě nedávno značně zaostávali. Tyto pozice můžeme ještě vylepšit, protože také rok 2017 se ukazuje jako velice úspěšný. Dokazují to aktuální čísla národní výzvy. K 22. červnu, kdy byla oficiálně uzavřena letošní národní výzva, bylo na MŽP podáno 37 projektových návrhů, které splnily všechny podmínky nezbytné k přijetí do výzvy a k dalšímu posouzení.
Jak dopadlo hodnocení projektů v národní výzvě bude jasné do 10. srpna tohoto roku. Uspějí-li vybrané projektové návrhy následně také v evropské výzvě, uvolní MŽP na jejich kofinancování 50 miliónů korun z národní výzvy.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.