Editorial

Editorial 2/2019

Milé čtenářky a čtenáři,

komunikace v ochraně přírody a komunikace ochrany přírody. To je téma aktuálního čísla FOP. Téma, o kterém se v posledních letech dost mluví a píše (tedy komunikuje), leccos se snad i mění – viz příklady v řadě textů, které v čísle najdete – ale pořád jsme tak nějak pozadu.
Ne, že by se ochrana přírody neobjevovala v televizních zprávách, zpravodajských denících, časopisech a na internetových stránkách. Jen článků o tom, jak ubývá množství druhů hmyzu, jak přicházíme o opylovače, nebo jak mizí ptáci kulturní krajiny, bychom našli desítky od začátku roku. K tomu spousty textů o kůrovcové kalamitě, českých lesích a jejich budoucnosti... Ale vesměs ta konkrétní témata honí nás, ochranáře a naše komunikace se odehrává ve vleku událostí spíš, než že bychom dokázali predikovat, varovat, vzdělávat a aktivizovat s předstihem, s dobrým strategickým přístupem, natož, abychom se dokázali (ve státní i nestátní sféře) domluvit a koordinovat, nebo že bychom si mohli říct, že komunikujeme účinně.
Když je třeba poukázat na brzdy společenského a ekonomického rozvoje, jsou „ochranáři“ vždycky k mání. Je třeba šetřit ve veřejných rozpočtech? Když se škrtne v ochraně přírody, ani srnec neštěkne a vrána nezakráká…
Jistě, příčinou je i v podstatě to, co ochrana přírody znamená. Snažíme se komunikovat fakta, která mnohdy nejsou příjemná, jsou nepohodlná, často chceme po lidech, aby se v něčem uskromnili, omezili, respektovali limitující pravidla. Pokud bychom mohli jen prezentovat květinky, zobáčky a čumáčky, měli bychom o publikum postaráno. Jenže to nestačí. A tak při rozpočtových škrtech nikoho z nás nenapadne čekat veřejné demonstrace na podporu ochrany přírody a nám je to líto, což je tak všechno, co s tím můžeme dělat. Opravdu? Ve skutečnosti si to nemyslím. Potíž je nejspíš v tom, že budeme muset začít dělat věci trochu jinak, profesionálněji, víc společně, koordinovaně a promyšleně. Vědět, co a komu chci vlastně sdělit, než něco řeknu… Třeba nám v tom pomůže i toto vydání FOP.

Inspirující čtení přeje

Jakub Kašpar
Vedoucí odboru vnějších vztahů Správy NP Krkonoše

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.