Editorial

Editorial 3/2021

Vážené čtenářky a čtenáři,

nové číslo našeho časopisu je věnováno problematice světelného zněčištění. Možná se vám to bude vzdát jako příliš módní téma, ale to může být také tím, že jsme se o něj dříve, jako lidská společnost, ale i jako ochranářská komunita, blíže nezajímali. Ostatně ta problematika je velmi široká a redakční rada si je vědoma, že příspěvky v tomto čísle, jakkoliv pestré, toto nemohou plně postihnout.
S radostí vzpomínám, že jsem mohl být u toho, když jsme v regionu Národního parku Podyjí z naší iniciativy před 5 lety podepisovali Memorandum o spolupráci při ochraně Podyjské oblasti tmavé oblohy (ostatně kde jinde má být v noci opravdová tma, než v opravdové přírodě). Otcové zakladatelé tehdy byli především starostové některých obcí národního parku, ale i představitelé energetické společnosti a v neposlední řadě i České astronomické společnosti. Bylo to ve stejnou dobu, kdy se u ministra životního prostředí konala dnes již historická schůzka za přítomnosti respektované osobnosti naší vědy - astronoma a astrofyzika Jiřího Grygara na téma: ochrana před světelným smogem. Krátce poté byla nastartována plodná etapa práce meziresortní pracovní skupiny, z níž mnozí členové publikují i v tomto čísle. Je dobrou zprávou, že lídrem těchto aktivit je právě resort životního prostředí.
Přeji vám, milí čtenáři, zajímavé počtení a také, abychom každou noc mohli nerušeně pozorovat klenbu nebeskou, na které bude patrna i ta nejmenší hvězda.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.