Editorial

Editorial 4/2016

Vážení čtenáři a čtenářky,
město představuje fascinující divadlo přírody, se kterým většina z nás přijde do kontaktu každý den. Ochrana přírody měla tento ekosystém dlouhou dobu jenom na okraji zájmu, naštěstí se to pomalu, ale jistě mění. Bránit se tomu nemůžeme, sídla se stále víc a víc rozpínají. Jak na tom biodiverzita měst vlastně je a jak se dá s její podporou v tomto prostředí pracovat, vám leccos odhalí toto číslo časopisu.
Začneme úvahou o specifikách urbánních biotopů a současném, možná i budoucím, přístupu ochranářů k nim. Srovnáme-li města s okolní krajinou, ve většině případů jsou sídla druhově chudší, ale existují výjimky. Ve městech najdeme jak vzácné druhy, tak zajímavé a ochrany hodné procesy a evoluční změny, jako je například soužití šelem s lidmi.
Ve městech je mozaika biotopů různě blízkých přírodě. V některých můžeme biologickou rozmanitost podporovat tradičnějšími způsoby, jako jsou různé revitalizace vodních těles nebo hospodaření v městských lesích. Jinde ale můžeme k péči přistupovat inovativními postupy, které nabízí třeba systém ekologické certifikace budov.
Doufám, že vás články zaujmou a inspirují jak k přemýšlení, tak konání.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.