Aktuality

Přijdou lidé poprvé od sametové revoluce o svá práva?

V červenci 1989 Milouš Jakeš doporučoval lidem: „Mám na mysli různá ta ekologická hnutí… aby se sebrali a šli vyčistit ten potok… a nedělali demonstrace, chodili po náměstí a křičeli... prostě, udělejte spalovnu, jinou spalovnu v Plzni nebo něco jiného takového...“. Doba se změnila, ale myšlení některých politiků uvázlo v minulosti. A to je také důvod, proč svá občanská práva a svobody můžeme znovu ztratit.

Sněmovna počátkem dubna schválila vládní novelu stavebního zákona. A spolu s ní také návrh poslance Foldyny (ČSSD) na vyškrtnutí práva připomínkovat dopady většiny staveb na zdraví, životní prostředí a přírodu. Právo účasti v řízeních má zůstat obcím a těm, kdo mají v místě záměru pozemek. Všichni ostatní sousedé, kteří se nyní mohou účastnit výhradně prostřednictvím spolků, budou vyloučeni. Lidé by se už skutečně nemohli vyjádřit ke spalovně odpadů u Plzně, silničnímu tunelu Blanka, průmyslovým zónám a skladům, průzkumu těžby zlata, uranu či břidličných plynů. Vládní novela ruší také řízení o kácení zeleně kvůli stavbám. Nahrazuje jej závazným stanoviskem, které vydává úřad bez možnosti lidí připomínkovat – třeba náhradní výsadbu za vykácený park. Rozhodování se nijak neurychlí, úřední lhůty budou stejné. Úředníci budou s méně informacemi zřejmě dělat více chyb.

Pro první polistopadové osekání občanských práv hlasovala také část vládních poslanců – zejména téměř celý klub ANO. Přitom je to v jasném rozporu s programovým prohlášením, kde se vláda zavazuje, že „zachová současnou legislativně zaručenou úroveň občanských práv týkajících se životního prostředí”. Poslanecké selhání může ještě napravit hlasování v Senátu v polovině května. Informace o tom, jak můžete pomoci ubránit lidem jejich práva, najdete zde.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.