Editorial

Editorial 1/2022

Vážené čtenářky a čtenáři,
nacházíme se v bodu, který vyzývá nejen k ohlédnutí a rekapitulaci předcházejícího období, ale na tomto základě i k plánování budoucnosti. Alespoň do té míry, do jaké jí objektivně plánovat lze.
Proč se máme ohlížet a kout nové plány? Rozhodně ne(jen) kvůli válce na Ukrajině, která jistě na dlouhou dobu znatelně změní priority vlády, státu, i postoje společnosti. Na podzim 2021 se ustavila nová vláda, a s ní i vize prostřednictvím jejího programu. To je po předcházejících osmi letech ve stojatých až stagnujících vodách zásadní změna, a snad i naděje. Proto jsme pro vás v tomto čísle připravili mozaiku názorů vybraných expertů na uplynulé období, ale také představení nového ideového směřování Ministerstva životního prostředí.
Je zřejmé, že současným problémem není absence legislativních nástrojů, strategií, a doposud v zásadě ani nedostatek finančních a personálních kapacit. Co chybělo, je nesoulad mezi plány, strategickým plánováním a faktickou implementací. Z určitého úhlu pohledu samozřejmě není „lidí a peněz“ nikdy dost. Takový pohled ovšem nereflektuje omezené kapacity společnosti obecně. Máme nadbytek překrývajících se strategií, ke kterým se čerstvě přidávají ty evropské, a to i formou nových zákonných nástrojů (např. k invazním nepůvodním druhům). Pokud si přečtete všechny tyto dokumenty, seznáte, že na plnou realizaci všech těch cílů kapacity opravdu nemáme. Snad se ale dostáváme do fáze, kdy začne resort ŽP vše harmonizovat, a určí jasné priority s ohledem na své zdroje. Obsah čísla, které pomyslně leží před vámi, mi k tomu dává naději.


S přáním obohacujícího čtení

Michael Hošek
člen Rady Fóra ochrany přírody

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.